Temizlik Malzemeleri Kullanım Alanları

Temizlik Malzemeleri Kullanım Alanları

Rize’de hiçbir temizlik şirketinden duyamayacağınız hatta şirketlerin çoğunun bilmediği temizlik malzemeleri ve kullanıldığı alanları Vira Temizlik sizler için hazırladı.

Temizlik Malzemeleri Kullanıldığı alanlar
Sabun, krem-toz-sıvı deterjan, arapsabunu gibi malzemeler; lavabo gibi silinecek yerlerin temizliğinde de yer fırçalamaktan cam silmeye kadar genel temizlikte de çok elverişlidir.

Genel Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Amonyak Kullanıldığı alanlar

Yarım litre suya yarım bardak karıştırınca cam ve yer silmek, mutfak ve banyo zeminini temizlemek üzere işe yarar. Fırını temizlemek için de soğuyunca içine bir bardak amonyak ekleyip gece boyunca bekletirseniz silip temizlemek daha kolay olur.

Karbonat Kullanıldığı alanlar

Bu ürünü temizlik şirketleri nerdeyse hiç kullanmaz. Halbuki cif ve karbonat karışımıyla duşakabin ve tesisat bölümünün temizliğinde mucizeler yaratabilirsiniz. Su ve sabun lekelerinden eser kalmaz. Genellikle mutfağımızda yiyecek malzemesi olarak bulunan karbonat fayans ve ocakların yüzeyini çizmeden temizlemek için çok elverişlidir. Ayrıca ocaktaki zor ve yapışkan kirleri de çözen bir koku gidericidir.

Çamaşır Suyu Kullanıldığı alanlar

Banyo küvetini ve tuvaleti ovup dezenfekte etmekte kullanılan olağanüstü bir malzeme. Çamaşır suyu birçok alanda kullanılabilir ancak dikkat ve özenle kullanılmalı çünkü zararlı da olabilir. Kullanırken plastik eldiven takılmalı ve uzun süre kokusunu solumamalısınız. Ayrıca çamaşır suyunu asla amonyak ve amonyaklı malzemelerle karıştırarak kullanmayın. Ciddi sonuçlar oluşturacak kazalara sebep olabilirsiniz. Bu karışımın kokusu ölüme dahi neden olabilir. Çamaşır suyu kullanmış olduğunuz alanın havalandırılmasına dikkat edin. dikkatle kullanıldığında çamaşır suyuyla arıtamayacağınız kir ve leke yoktur.

Limon Suyu Kullanıldığı alanlar

Rize temizlik şirketlerinin pek bilmediği bir ayrıntıdır. Fildişi eşyayı, özellikle de piyano tuşlarını parlatmakta birebirdir. Limon kabuklarını da rendeleyip suyla karıştırarak çöp kovalarınızı yıkarsanız güzel bir koku giderici elde etmiş olursunuz.

Sıvı Deterjanlar Kullanım Alanları

Camları silmek, aynaları parlatmak üzere kullanılan daha az etkin maddeli hafif temizlik malzemeleridir. Kullanılan deterjanların fazla köpük yapması beklenmemelidir.

Toz Temizleyiciler Kullanıldığı alanlar

Toz deterjanlar da genellikle mutfak ve banyoda küvet, lavabo, tuvalet temizliğinde kullanılan malzemeler arasındadır. Ancak fibercam banyo ürünleri, formika mutfak tezgahları için de daha az aşındırıcı ve zarar vermeyen toz deterjan türleri bulunur. Bunlar içerisinde seçim yapmak için hangisinin kokusu hoşunuza gidiyorsa onu alabilirsiniz çünkü işe yararlılıkları çok farklı değildir.

Sirke Kullanıldığı alanlar

Sirke de karbonat gibi mutfakta öncelikli olarak yiyecek malzemesi olarak bulundurulur. Oysa eski yıllarda olduğu gibi günümüzde de leke ve kir çıkarıcı olarak yararlıdır. Bir litre soğuk suya 1 yemek kaşığı döküp bu karışımla durulayacağınız çamaşırlarda özellikle yemek lekeleri kolayca çıkar. Ayrıca kaliteli porselenlerinize sinen kahve kokusunu da giderir.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Cila, Krem ve Yağların Kullanım Alanları

Bu malzemeler ahşap, deri, pirinç, gümüş ve benzeri koruyup parlatmak için kullanılır. Mobilya yanı sıra ahşap parkeleri cilalamak için kullanılacak çeşitli yağ ve cila karışımı bulunur. Ancak gümüş ve yeniden moda olan bakırlar için ayrıca özel parlatıcılar almalısınız. Bunları kullanırken hem kendinize hem de eşyanıza zarar vermemek için kullanma kılavuzunu dikkatle okumanız gerekir.

Temizlik Malzemelerini Yerleştirmek

Bütün bu temizlik malzemelerini nerde ve nasıl mı koruyacaksınız?

Esasında bunlar için sandık odasının önemli bir bölümünü ayırmanız gerekir. Tüm bu süpürge, fırça, püskül ve diğerlerini belki de yapılması gereken işleri size anımsatması nedeniyle sandık odasının duvarına asabilirsiniz. Marketlerde bulunan bölmeli raf ya da kutular deterjan şişelerini, cila kutularını, süngerler gibi ıvır zıvırı ortadan kaldırmaya elverişlidir. Eğer tertipli biriyseniz bu kutulardan bir iki tane alıp malzemelerinizi dizebilirsiniz. Temizlik yapmaya ihtiyaç duyduğunuzda da bunu kapıp bütün malzeme elinizin altında hemen işe koyulabilirsiniz.

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Malzemeleri Elinizin Altında Bulundurun

Bir şeyi temizlemek gereğini ne zaman duyacağınız hiç belli olmadığından yine de malzemelerin el altında ve düzenli bir biçimde bulundurulmasında yarar var. Bebek bekleyen bayanların bu konudaki titizlikleri bilinir. Bebek gelmeden önce her şeyin hazır olmasını isterler. Bölmeli raf veya kutular işinize yarar. İyi donatılmış bir temizlik sepeti ya da kutunuz varsa işe hazırsınız demektir.

Vira  Temizlik’ten temizlik hakkında her şeyi paylaşmaya devam edecek. Bilinmeyenler, detaylar ve doğal temizlik çözümleriyle sizlerleyiz…