Rize Ev Temizliği

Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Evimiz seviyorsak, sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorsak temizlik yapmak bize çoğunlukla zevk verecektir. Rutin temizlikler dışında özellikle mevsim geçişlerinde yapılan geniş çaplı temizlik günlerimiz olur, bunu çocukluğumuzdan, annelerimizden öğrenmişizdir. Özellikle kışa girerken, yani tam da şu dönemde, “ev temizliği nasıl yapılır?” sorusuna tekrar bir yanıt bulmakta fayda var diye düşündük.

Rize Ev Temizliği

Öncelikle evinizin dizaynına göre de belirleyebileceğiniz bir sıralama yapmanızda fayda var. Ev temizliğindeki püf nokta, temizleyip çıktığınız alanı bir diğerini yaparken tekrar kirletmemek üzere bir plan yapmanızdır. Birçoğumuz genelde en zor olanı yani mutfağı sona bırakırız. Ayrıca ıslak zeminleri, tuvalet ve banyolarımızı da en son yapmakta ve fayda var. Ev düzeni, genelde bir holden odalara ayrılan bir mimarisi olan evlerimizde, temizliğe başlamak için odalar seçilebilir. Ben genelde yatak odasından başlayıp, çocuk odası ve misafir odasına geçerim her bir odanın açıldığı antre ve holü zaman zaman içerilere toz uçmaması için üstünkörü süpürerek odadan odaya geçerken odalardan sonra salon, daha sonra antre,hol ve mutfak son olarak da banyo ve tuvaleti temizlerim. Tüm bunları en doğru, en pratik ve en önemlisi hijyenik yolla tamamlamak için doğru malzemeler ile işe koyulmalıyız. İdeal temizlik malzemeleri başka bir başlık olarak özetlenebilir.

Ev Temizliğinde ki Önemli Noktalar

Temizliğe başlarken ilk işimiz; malzemeleri, elektrik süpürgesini, temizlik sularını hazır etmek olmalıdır. Temizlik suyu evin kirlilik durumuna göre her odaya geçtiğinizde ya da birkaç odada bir değiştirebilirsiniz. Yatak odası temizliğinde; eğer çok zamanınızı alacaksa dolap içlerini daha sonra düzenlemeniz, temizliğin süresini uzatmamanız için daha iyi olacaktır. Yatak odası dolaplarınız ve yatak bazanız ayaklı ise, bu size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu yüzden yatak ve baza seçimi yaparken ayaklı modelleri tercih etmenizi öneririm. Yatak odasına girildiğinde ilk iş olarak yatak çarşafı, yastık kılıfı ve yatak örtünüzü yıkanmak üzere çamaşır makinesinde uygun programa atmak olsun. Mevsime göre uygun yeni yatak örtüsü ve kılıfları seçip, hepsini odanın temizliği bittiğinde sermeniz çok daha uygun olacaktır.

Her oda için geçerli olan şey öncelikli olarak tozun önden alınması ki böylelikle yere dökülecek bir şeyler var ise süpürmeden önce dökülmesini sağlamak amacıyla gereklidir. Yatak odasında yatak odası dolaplarının üstü, dolap kapakları, komodinler silindikten sonra yer temizliğine yani süpürme işlemine başlanabilir. Süpürülüp silinen, halısı süpürülen ve havalandırılan oda, tüm işleri bittikten sonra camı açık şekilde kapatılır ve bir diğerine geçilir.

Temizlikte havalandırma temizlik kadar önemlidir, kullanmış olduğumız temizlik malzemeleri her ne kadar hijyen için gerekli ise de çeşitli kimyasal maddeler içerdiğinden sürekli kokularını solumamamız bizler için daha sağlıklıdır. Oturma odası ve salon gibi koltuk, vitrin, masa, sandalyelerin olduğu odalar da aynı düzen içerisinde temizlenebilir. Vitrin ve kitaplıkların içlerinin detaylı temizliği zaman alır. Dilerseniz toz alma fırçaları ile bu işlemi daha pratik bir biçimde yapabilirisiniz.

Koltuk silmek son derece zahmetli olmakla beraber artık farklı seçenekleri de mevcuttur. Rize Temizlik firmaları bu iş için de evinize gelmektedir. Ayrıca isterseniz koltuk yıkama makinelerine göz atabilirsiniz. Halılar silindiğinde içerisine yerleşmiş toz ve kırıntılardan bütünüyle arındırılamayabilir isterseniz büyük temizliklerinizden önce halılarınızı halı yıkama yapan firmalara yıkatabilirsiniz. Halınızı evde kendiniz yıkama dilerseniz ise halı yıkama makinelerine göz gezdirebilirsiniz.

Ev Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Mobilya tozları için; değişik bir toz alma suyu, kova, mikrofiber temizlik bezleri, yüzey temizleyici, mobilyalarımızı hem koruyan hem temizleyen ahşap temizleyiciler. Zemin temizliği için; vileda, yüzey temizleyici.

Cam temizliği için; değişik bir cam silme suyu, kova, cam bezleri, cam silme suları.

Duvar temizliği için; eğer evimizin duvarları silinebilir boya ile boyanmışsa mevsim temizliklerinde duvarlarımızı silebiliriz.

Duvarları silmek için en uygun ve iyi temizleyen malzemeler şunlardır:

Bir toz alma su, kova, mümkünse sıcak ya da ılık su ile duvar deterjanları ya da bulaşık deterjanımız, sabunlama esnasında köpüğü güzel dağıtacak olan lif türü bir bez, durulama içerisinde suyu bolca emecek genişçe bir temizlik bezi.

Banyo ve tuvalet temizliği için; banyo ve tuvaletlerimiz, bildiğimiz üzere temizliğine en fazla dikkat etmemiz, mikroplardan en iyi biçimde arındırmamız gerekli olan kullanıldığı alanlarmızdır.

Klozet, lavabo, duş teknesi ya da küvetlerimizi parlatıp tek bir damla leke ve su bile kalmayana kadar fırçalar, ovar son olarak da kurularız. Bunu yapabilmek için gerekli malzemelerin başında tabi ki hepimizin kullanmış olduğu ama çok kullanmaması, çok solumaması, direkt elle temasından kaçınılması gerektiğini bildiği çamaşır suları gelir. Dezenfekte etmek hedefiyle tuvalet kullanıldığı alanlar için, daha organik temizlik malzemeleri de bulunmaktadır.